Информации и мерки за превенција поврзани со вирус COVID-19

Телефонска психолошка поддршка и за трудниците и родилките, лицата со нарушен слух, говор и глас, како и психолошка поддршка на албански јазик во период со справувањето со коронавирусот

03.04.2020

Министерството за здравство информира дека во соработка со Клиниката за психијатрија отворени се уште 3 нови телефонски броеви за психолошка поддршка за трудниците и родилките, лицата со нарушување на слухот, говорот и гласот, како и психолошка поддршка за лица во самоизолација на албански јазик во периодот со справувањето со КОВИД-19 во Република Северна Македонија. На телефонските броеви одговараат стручни лица, психијатри од Клиниката. * 078/378-766 – Трудниците и родилките на кои им е...

Прочитај повеќе >

Филипче: Одобрен е пристап до Европскиот солидарен фонд – рамноправно со сите европски земји ќе учествуваме во заедничките постапки за набавка на материјали и апарати – Од денеска во функција нова веб страницa

02.04.2020

На денешната редовна прес-конференција, министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека отворена е нова веб-страница со цел полесен пристап за граѓаните до сите информации во врска со коронавирусот во земјава. „Од денеска  е во функција веб-страницата „koronavirus.gov.mk“ каде на едно место се собрани сите информации во врска со коронавирусот, совети во однос на заштитата, правилната самоизолација, насоки како да се препознаат симптомите, дневните вести коишто ...

Прочитај повеќе >
Соопштенија

Средба на министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Арјанит Хоџа со амбасадорот на Руската Федерација во Република Северна Македонија, Сергеј Баздникин

22.10.2020

Руската Федерација е значаен економски партнер на Република Северна Македонија, а заложбите на двете пријателски земји се насочени кон негување на меѓусебните односи и унапредување на трговската размена со земјоделско-прехранбени производи. Извозот во Руската Федерација бележи континуиран  пораст што и во услови на пандемија предизвикана од COVID-19 го задржа истиот тренд. Министерот Хоџа потенцираше дека рускиот пазар е многу значаен за нашите фирми кои извезуваат свежо и преработено овош...

Прочитај повеќе >

Дополнителни субвенции од 2 денари за произведено и предадено грозје за сортите Смедеревка, Вранец, Бургундец Црн, Станушина, Кратошија, Жилавка и Кадарка

09.10.2020

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа одржа повеќе конструктивни состаноци со лозарите по што Владата на Република Северна Македонија донесе сет мерки со кои ќе се поддржи овој многу значаен сектор, лозарството. Една од мерките е дополнителната мерка од 2 денари по килограм. Оваа мерка е од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството за 2020 година, која Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство ја изготви и истата е веќе излезена во Службе...

Прочитај повеќе >
Новости

Одбележување на Светскиот ден на храната, 16 октомври 2020 ‘’Трпеза Филм Фестивал‘’ – Храна во кадар

16.10.2020

Секоја година Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите Нации  (ФАО), го одбележува Светскиот ден на храната на 16 октомври со цел да го одбележи основањето на Организацијата во 1945 година. Годинава се одбележуваат 75 години од нејзиното постоење, во еден исклучителен момент кога земјите ширум светот се справуваат со негативните ефекти на глобалната пандемија „Ковид-19“.   Повеќе од 150 земји во светот, вклучително и Северна Македонија, се приклучуваат во одб...

Прочитај повеќе >

Министерот Хоџа на „Фестивалот на грозјето“: Посакувам уште многу вакви успешни манифестации, се надевам следната година ќе се видиме повторно во нормални услови, со надмината пандемија и без маски

16.10.2020

Денеска во село Бојане, Општина Сарај, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Арјанит Хоџа, учествуваше на манифестацијата „Фестивал на грозјето“. Mинистерот Хоџа ги поздрави присутните, кои и покрај дождливото време дојдоа да го одбележат овој ден, кој е од особено значење за Општина Сарај. Грозјето е една од нашите земјоделски култури кои на овие простори имаат долга традиција на одгледување. Речиси и да нема куќа која нема лозница во дворот, бидејќи грозјето за н...

Прочитај повеќе >Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици