Новости

Вицепремиерот Анѓушев и Министерот Николовски во посета на компанијата „Сентис Аг“: со европски средства од ИПАРД 2 и владина поддршка обезбедуваме развој на преработувачката индустрија

21.03.2019

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања, д-р Кочо Анѓушев заедно со министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, градоначалничката на општина Тетово, д-р Теута Арифи и директорот на агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски, ја посетија компанијата „Сентис АГ“ од тетовско Џепчиште, која што претставува успешен пример за користење на средствата од ИПАРД 2 програмата. Оваа компанија во 201...

Прочитај повеќе >

ДИЗ: Пронајдени 123 рибарски мрежи во Дојранското езеро, одземени 29 килограми крап од угостителски објекти во Дојран

20.03.2019

Во текот на викендот, Државниот инспекторат за земјоделство, во координирана акција со МВР од ПС за ГП и ГН – Богородица и ПС за ГП и ГН – Стар Дојран, во водите на Дојранското езеро пронајдоа 123 рибарски мрежи од различен вид и големина на окца со единечна должина од 50 – 70 метри или вкупна должина од 6150 – 8610 метри и еден Струк ( конец на кој на секој два метри се поставени јадици ) во должина од околу 200 метри. Од мрежите се извадени 5 килограми црвеноперка и 3 к...

Прочитај повеќе >
Соопштенија

МЗШВ апелира на внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и во шумите

21.03.2019

Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство апелира на крајно внимателно и одговорно однесување на сите лица кои извршуваат активности во земјоделството и шумите. Временските услови кои се значително погодни за појава на пожари на отворен простор, на земјоделски површини  и во шумските предели, покрај огромната штетата кај земјоделските култури и добитокот претставуваат и сериозна опасност по човечкиот живот. Единиците на против пожарната бригада во неколку наврати, и пред не...

Прочитај повеќе >

 Владата го реафирмира Агросоветот кој со години беше запоставен

20.03.2019

Владата на вчерашната седница донесе одлука за реафирмирање на работата на Советот за земјоделство и рурален развој односно Агросоветот кој со години беше целосно запоставен. Одлуката за негова повторна афирмација следува по консултација со сите засегнати страни со крајна цел да се креираат квалитетни земјоделски политики во интерес на земјоделството. Работата на Советот за земјоделство и рурален развој на министерството за земјоделство,шумарство и водостопанство му овозможува да креира интегрир...

Прочитај повеќе >Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици