Новости


Денеска Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој исплати близу 150 милиони денари за субвенции за трета фаза за литар предадено млеко, соопшти министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, при денешната посета во Битола.


Младите земјоделци до 40 години од денеска  ќе можат да конкурираат за финансиска поддршка од неповратни 10.000 евра за инвестиции во опрема за преработка на земјоделски производи и производи од животинско потекло, и  отворање на сопствен агробизнис, порача министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, кој што денеска е на средби со граѓани во кавадаречкиот регион.


Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, претседателот на ДУИ, Али Ахмети и градоначалничката на Тетово, Теута Арифи, денеска присуствуваше на отпочнувањето на градежните активности на системот за наводнување во Равен - Речица, тетовско.


Министерот Николовски во своето обраќање посочи дека  оваа фабрика која е од секторот на дрвната индустрија  носи повеќекратен бенефит-како економски развој на општините Ранковце  Крива Паланка, но заштита на животната средина и здравјето на луѓето преку производство на еколошки производи.


Во рамки на саемот за храна и земјоделство АГРА2018,што се пдржува во Горња Радгона, министерот за земјоделство,шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со претседателот на Собранието на Република Словенија и поранешен министер за земјоделство,шумарство и храна Дејан Жидан, одржаа македонско-словенечки бизнис форум, на кој што присуствуваа компании,стопански комори и здруженија  од двете држави.Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици