Соопштенија


Владата на вчерашната седница го утврди Предлог-законот за тутун, производи од тутун и сродни производи и донесе одлука да го достави до Собранието на Република Македонија.


Утре, 29 јануари, истекува рокот за доставување на апликации за мерката „Инвестиции во материјални средства во преработка и маркетинг на земјоделски и рибни производи“. 


На состанокот што минатата недела се одржа во МЗШВ заедно со претставници од „Повардарие“, стечајниот управник на „Стефанс винарија“, лозарите, градоначалниците и пратениците од Тиквешкиот регион, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, децидно порача дека лозарите мора да ги добијат парите за предаденото грозје во овие винарници во најкус можен  рок.


Министерот Николовски посочи дека Владата и МЗШВ изминатиов период имаа интензивни состаноци на кои се разгледуваа сите начини како лозарите да си добијат парите за предаденото грозје во овие две винарски визби. 


 Се работи за саем со долга традиција од 1926 година, на кој што своите производи ги изложуваат фирми од целиот свет.  Оваа година на саемот „Зелена недела“, учествуваат над 70 меѓународни министри, заменици министри и државни секретари за земјоделство.Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици