Соопштенија


Браната Конско е важен проект од национален интерес, истакна министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски во своето вечерашно гостување во Тема на денот на Сител Телевизија.


Во прилог интегрален текст од обраќањето на министерот Љупчо Николовски на настанот по повод завршувањето од изградбата на браната Конско со придружни објекти и акумулација на река Конско.


Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски заедно со претседателот на Владата, Талат Џафери, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, директорот на ЈПДП, Ејуп Рустеми и градоначалникот на општина Крива Паланка, Сашко Митовски, на терен денес извршија увидво изградба на експресниот пат Ранковце - Крива Паланка.


Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство во интерес на точно информирање на јавноста повторно демантира уште една лага пренесена од дополнителниот заменик министер Цветан Трипуновски, овој пат во врска со шумската полиција.

Лага е дека денес шумската полиција е во катастрофална состојба, а вработените немаат униформи за работа. Она што е вистина е дека токму од 2017 година започнуваат вистинските и сериозни вложувања за подобрување на условите во кои работат шумските полицајци, како и подобрување на нивните права.


 Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски денеска во селото Тимјаник, општина Неготино, во пресрет на меѓународниот ден на жената 8 март оствари средба со успешни жени земјоделки, мали производители на храна и сопственички на мали винарии, членки на Националната Федерација на фармери.Пон
Вто
Сре
Чет
Пет
Саб
Нед

Одберете датум

Јавни огласи и повици